VS-30BQ100-M3/9AT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 6,826
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 3,040
Datasheet
Diode 100 V 3A Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
VS-30BQ100-M3/9AT
DigiKey Part Number
VS-30BQ100-M3/9ATGITR-ND - Tape & Reel (TR)
VS-30BQ100-M3/9ATGICT-ND - Cut Tape (CT)
VS-30BQ100-M3/9ATGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-30BQ100-M3/9AT
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
VS-30BQ100-M3/9AT Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
115pF @ 5V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 3 A