VS-30EPH06-N3
DigiKey Part Number
VS-30EPH06-N3GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-30EPH06-N3
Description
DIODE STANDARD 600V 30A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 30A Through Hole TO-247AC-2L
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-30EPH06-N3 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
31 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-247AC-2L
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.6 V @ 30 A