VS-30EPU12L-N3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 642
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Image for VS-30EPU12L-N3 is not available
VS-30EPU12L-N3
DigiKey Part Number
VS-30EPU12L-N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-30EPU12L-N3
Description
DIODE STANDARD 1200V 30A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 30A Through Hole TO-247AD
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
220 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
145 µA @ 1200 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.68 V @ 30 A