VS-400CNQ045PBF
DigiKey Part Number
VS-400CNQ045PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-400CNQ045PBF
Description
DIODE MOD SCHOT 45V 400A TO244AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 400A Chassis Mount TO-244AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
730 mV @ 400 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 mA @ 45 V
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-244AB
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-244AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
400A