VS-40CPQ080-N3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 188
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 80 V 40A Through Hole TO-247-3
VS-40CPQ080-N3
DigiKey Part Number
112-VS-40CPQ080-N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-40CPQ080-N3
Description
DIODE ARR SCHOTT 80V 40A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VS-40CPQ080-N3 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
910 mV @ 40 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.25 mA @ 80 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
80 V
Supplier Device Package
TO-247AC
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
40A