VS-40CTQ150S-M3
DigiKey Part Number
112-VS-40CTQ150S-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-40CTQ150S-M3
Description
DIODE ARR SCHOT 150V 20A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 20A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
930 mV @ 20 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A