VS-40L45CW-N3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 415
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 20A Through Hole TO-247-3
VS-40L45CW-N3
DigiKey Part Number
VS-40L45CW-N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-40L45CW-N3
Description
DIODE ARR SCHOTT 45V 20A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
530 mV @ 20 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.5 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
TO-247AC
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A