VS-50MT060PHTAPBF
DigiKey Part Number
112-VS-50MT060PHTAPBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-50MT060PHTAPBF
Description
IGBT MOD 600V 121A 305W 12-MTP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 600 V 121 A 305 W Through Hole 12-MTP
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.64V @ 15V, 50A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Collector Cutoff (Max)
100 µA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
6000 pF @ 25 V
Packaging
Bulk
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Half Bridge
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Package / Case
12-MTP Module
Current - Collector (Ic) (Max)
121 A
Supplier Device Package
12-MTP
Power - Max
305 W