VS-50RIA60
DigiKey Part Number
50RIA60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-50RIA60
Description
SCR 600V 80A TO-208AC (TO-65)
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 600 V 80 A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-208AC (TO-65)
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Off State (Max)
15 mA
Packaging
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
1430A, 1490A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2.5 V
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
100 mA
Package / Case
TO-208AC, TO-65-3, Stud
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
TO-208AC (TO-65)
Current - On State (It (AV)) (Max)
50 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
80 A