VS-FC270SA20
DigiKey Part Number
VS-FC270SA20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-FC270SA20
Description
MOSFET N-CH 200V 287A SOT227
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 287A (Tc) 937W (Tc) Chassis Mount SOT-227
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
250 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
16500 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
937W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-227
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.7mOhm @ 200A, 10V