VS-MBR20100CTPBF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 4,420
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 936
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 328
onsemi
In Stock: 87
STMicroelectronics
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 635
In Stock: 887
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Through Hole TO-220-3
VS-MBR20100CTPBF
DigiKey Part Number
VS-MBR20100CTPBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-MBR20100CTPBF
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO2203
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 10 A
Manufacturer
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A