VS-T85HFL100S05
DigiKey Part Number
T85HFL100S05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-T85HFL100S05
Description
DIODE STANDARD 1000V 85A D55
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1000 V 85A Chassis Mount D-55
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-T85HFL100S05 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
500 ns
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 mA @ 1000 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Supplier Device Package
D-55
Current - Average Rectified (Io)
85A