VSSAF3N50-M3/6A
DigiKey Part Number
VSSAF3N50-M3/6AGITR-ND - Tape & Reel (TR)
VSSAF3N50-M3/6AGICT-ND - Cut Tape (CT)
VSSAF3N50-M3/6AGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSSAF3N50-M3/6A
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO221AC
Detailed Description
Diode 50 V 3A Surface Mount DO-221AC (SlimSMA)
EDA/CAD Models
VSSAF3N50-M3/6A Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 50 V
Series
Capacitance @ Vr, F
570pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
540 mV @ 3 A