VSSC8L45-M3/57T
DigiKey Part Number
112-VSSC8L45-M3/57TTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VSSC8L45-M3/57TCT-ND - Cut Tape (CT)
112-VSSC8L45-M3/57TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSSC8L45-M3/57T
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 3.8A DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 3.8A Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.6 mA @ 45 V
Series
Capacitance @ Vr, F
1068pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-214AB (SMC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
3.8A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
430 mV @ 3.5 A