VTVS36ASMF-HM3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
61V Clamp 6.24A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-219AB (SMF)
DO-219AB SFM
VTVS36ASMF-HM3-08
DigiKey Part Number
112-VTVS36ASMF-HM3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VTVS36ASMF-HM3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VTVS36ASMF-HM3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VTVS36ASMF-HM3-08
Description
TVS DIODE 36VWM 61VC DO219AB
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
342pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
DO-219AB
Voltage - Breakdown (Min)
40.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
61V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.24A