T55A156M004C0500
DigiKey Part Number
3581-T55A156M004C0500TR-ND - Tape & Reel (TR)
3581-T55A156M004C0500CT-ND - Cut Tape (CT)
3581-T55A156M004C0500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55A156M004C0500
Description
CAP TANT POLY 15UF 4V 1206
Detailed Description
15 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 1206 (3216 Metric) 500mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T55A156M004C0500 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
15 µF
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V