LH1262CB
DigiKey Part Number
LH1262CB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LH1262CB
Description
OPTOISO 5.3KV 2CH PHVOLT 8-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Photovoltaic Output 5300Vrms 2 Channel 8-DIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LH1262CB Models
Category
Voltage - Output (Max)
15V
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Current - Output / Channel
1µA
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.26V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Number of Channels
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Isolation
5300Vrms
Mounting Type
Through Hole
Turn On / Turn Off Time (Typ)
35µs, 90µs
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)