LH1501BABTR
DigiKey Part Number
LH1501BABTRTR-ND - Tape & Reel (TR)
LH1501BABTRCT-ND - Cut Tape (CT)
LH1501BABTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LH1501BABTR
Description
SSR RELAY SPST-NC 150MA 0-350V
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NC (1 Form B) 6-SMD (0.300", 7.62mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LH1501BABTR Models
Category
Voltage - Load
0 V ~ 350 V
Mfr
Load Current
150 mA
Series
On-State Resistance (Max)
20 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Relay Type
Photo-Coupled Relay (Photorelay)
Supplier Device Package
6-SMD
Circuit
Approval Agency
UL, VDE
Output Type
AC, DC
Base Product Number
Voltage - Input
1.26VDC