LH1501BT
DigiKey Part Number
LH1501BT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LH1501BT
Description
SSR RELAY SPST-NC 150MA 0-350V
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NC (1 Form B) 6-DIP (0.300", 7.62mm)
EDA/CAD Models
LH1501BT Models
Category
Voltage - Load
0 V ~ 350 V
Mfr
Load Current
150 mA
Series
On-State Resistance (Max)
20 Ohms
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
6-DIP
Circuit
Approval Agency
UL, VDE
Voltage - Input
1.26VDC