TEMT7100X01
DigiKey Part Number
TEMT7100X01TR-ND - Tape & Reel (TR)
TEMT7100X01CT-ND - Cut Tape (CT)
TEMT7100X01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEMT7100X01
Description
PHOTOTRANSISTOR 750 TO 1010 NM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Phototransistors 870nm Top View 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEMT7100X01 Models
Category
Viewing Angle
120°
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Power - Max
100 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Orientation
Top View
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
20 V
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Current - Collector (Ic) (Max)
20 mA