VDMR10C0
DigiKey Part Number
VDMR10C0TR-ND - Tape & Reel (TR)
VDMR10C0CT-ND - Cut Tape (CT)
VDMR10C0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDMR10C0
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL RED 10SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Cathode 2V 20mA 0.591" H x 0.386" W x 0.124" D (15.00mm x 9.80mm x 3.15mm) 10-SMD, No Lead
Category
Common Pin
Common Cathode
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Color
Red
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
0.65mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
639nm
Size / Dimension
0.591" H x 0.386" W x 0.124" D (15.00mm x 9.80mm x 3.15mm)
Power Dissipation (Max)
70mW
Digit/Alpha Size
0.39" (10.00mm)