RSSD25168A22R0JB06
DigiKey Part Number
RSSD-22A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSSD25168A22R0JB06
Description
ADJ PWR RES 22 OHM 200W CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Ohms 200 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 1.063" OD, 0.646" ID (27.00mm x 16.40mm) 6.614" (168.00mm) Length
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSSD25168A22R0JB06 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±5%
Manufacturer
Vishay Sfernice
Adjustment Type
Slide
Series
Diameter
1.063" OD, 0.646" ID (27.00mm x 16.40mm)
Packaging
Bulk
Length
6.614" (168.00mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
22 Ohms
Termination
Solder Lug
Power (Watts)
200 W