TS63Y102KR10 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TS63Y102KR10 |
Description | TRIMMER 1K OHM 0.25W GW TOP ADJ |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 15.0 Turn Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TS63Y102KR10 Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Manufacturer Vishay Sfernice | Number of Turns 15.0 |
Series | Adjustment Type Top Adjustment |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Resistance 1 kOhms | Termination Style Gull Wing |
Power (Watts) 0.25W, 1/4W | Size / Dimension Rectangular - 0.270" x 0.197" Face (6.85mm x 5.00mm) |
Tolerance ±10% |