TS7X103KR10
DigiKey Part Number
716-TS7X103KR10TR-ND - Tape & Reel (TR)
716-TS7X103KR10CT-ND - Cut Tape (CT)
716-TS7X103KR10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS7X103KR10
Description
TS7 X 10K 10% TR E3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.5W, 1/2W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Sfernice
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
10 kOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.290" x 0.264" Face (7.37mm x 6.71mm)
Tolerance
±10%