TS7X103KR10 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TS7X103KR10 |
Description | TS7 X 10K 10% TR E3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 kOhms 0.5W, 1/2W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Manufacturer Vishay Sfernice | Number of Turns 1.0 |
Series | Adjustment Type Side Adjustment |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Resistance 10 kOhms | Termination Style Gull Wing |
Power (Watts) 0.5W, 1/2W | Size / Dimension Rectangular - 0.290" x 0.264" Face (7.37mm x 6.71mm) |
Tolerance ±10% |