TS7Y503KR32
DigiKey Part Number
716-TS7Y503KR32TR-ND - Tape & Reel (TR)
716-TS7Y503KR32CT-ND - Cut Tape (CT)
716-TS7Y503KR32DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS7Y503KR32
Description
TS7 Y 50K 10% TR E3
Detailed Description
50 kOhms 0.5W, 1/2W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.277" x 0.264" Face (7.04mm x 6.70mm)
Tolerance
±10%