IRFSL11N50APBF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 500 V 11A (Tc) 190W (Tc) Through Hole TO-262-3
IRFSL11N50APBF
DigiKey Part Number
IRFSL11N50APBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFSL11N50APBF
Description
MOSFET N-CH 500V 11A TO262-3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
51 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1426 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
190W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-262-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
550mOhm @ 6.6A, 10V