SI2300DS-T1-GE3
DigiKey Part Number
SI2300DS-T1-GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SI2300DS-T1-GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SI2300DS-T1-GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SI2300DS-T1-GE3
Description
MOSFET N-CH 30V 3.6A SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 3.6A (Tc) 1.1W (Ta), 1.7W (Tc) Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SI2300DS-T1-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±12V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
320 pF @ 15 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.1W (Ta), 1.7W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
68mOhm @ 2.9A, 4.5V