SI7172ADP-T1-RE3
DigiKey Part Number
SI7172ADP-T1-RE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SI7172ADP-T1-RE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SI7172ADP-T1-RE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SI7172ADP-T1-RE3
Description
MOSFET N-CH 200V PPAK SO-8
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 5.3A (Ta), 17.2A (Tc) Surface Mount PowerPAK® SO-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19.5 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1110 pF @ 100 V
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
PowerPAK® SO-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
50mOhm @ 10A, 10V