SI7315DN-T1-GE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 1,506
Datasheet
P-Channel 150 V 8.9A (Tc) 3.8W (Ta), 52W (Tc) Surface Mount PowerPAK® 1212-8
SI7315DN-T1-GE3
DigiKey Part Number
SI7315DN-T1-GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SI7315DN-T1-GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SI7315DN-T1-GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SI7315DN-T1-GE3
Description
MOSFET P-CH 150V 8.9A PPAK1212-8
Manufacturer Standard Lead Time
63 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SI7315DN-T1-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
880 pF @ 75 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 52W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
PowerPAK® 1212-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
315mOhm @ 2.4A, 10V