SIHB18N60E-GE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 52
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 578
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 5,926
IXYS
In Stock: 4,207
IXYS
STMicroelectronics
STMicroelectronics
N-Channel 600 V 18A (Tc) 179W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
SIHB18N60E-GE3
DigiKey Part Number
SIHB18N60E-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHB18N60E-GE3
Description
MOSFET N-CH 600V 18A TO263
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
92 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1640 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
179W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
202mOhm @ 9A, 10V