SIHB24N65EF-GE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 800
Datasheet
Similar
In Stock: 9,892
Datasheet
IXYS
In Stock: 4,207
IXYS
Rohm Semiconductor
N-Channel 650 V 24A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
SIHB24N65EF-GE3
DigiKey Part Number
SIHB24N65EF-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHB24N65EF-GE3
Description
MOSFET N-CH 650V 24A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SIHB24N65EF-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
122 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2774 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
156mOhm @ 12A, 10V