SIHG21N65EF-GE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 158
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 695
Datasheet
IXYS
In Stock: 5,042
IXYS
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 601
STMicroelectronics
In Stock: 582
N-Channel 650 V 21A (Tc) 208W (Tc) Through Hole TO-247AC
SIHG21N65EF-GE3
DigiKey Part Number
SIHG21N65EF-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHG21N65EF-GE3
Description
MOSFET N-CH 650V 21A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SIHG21N65EF-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
106 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2322 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
208W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
180mOhm @ 11A, 10V