SIHG33N60E-E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
Infineon Technologies
In Stock: 240
Toshiba Semiconductor and Storage
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 295
In Stock: 265
Image for SIHG33N60E-E3 is not available
SIHG33N60E-E3
DigiKey Part Number
SIHG33N60E-E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHG33N60E-E3
Description
MOSFET N-CH 600V 33A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 33A (Tc) 278W (Tc) Through Hole TO-247AC
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3508 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
278W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247AC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 16.5A, 10V