Image for SIHG64N65E-GE3 is not available
SIHG64N65E-GE3
DigiKey Part Number
742-SIHG64N65E-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHG64N65E-GE3
Description
MOSFET N-CH 650V 64A TO247AC
Detailed Description
N-Channel 650 V 64A (Tc) 520W (Tc) Through Hole TO-247AC
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
369 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7497 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
520W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
47mOhm @ 32A, 10V