SIHG73N60E-E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 9
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 282
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
Infineon Technologies
Infineon Technologies
In Stock: 587
IXYS
Rohm Semiconductor
In Stock: 880
STMicroelectronics
In Stock: 10
STMicroelectronics
In Stock: 351
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 313
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 300
In Stock: 295
N-Channel 600 V 73A (Tc) 520W (Tc) Through Hole TO-247AC
SIHG73N60E-E3
DigiKey Part Number
SIHG73N60E-E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHG73N60E-E3
Description
MOSFET N-CH 600V 73A TO247AC
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
362 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7700 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
520W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
39mOhm @ 36A, 10V