SQD23N06-31L_GE3
DigiKey Part Number
SQD23N06-31L_GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SQD23N06-31L_GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SQD23N06-31L_GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQD23N06-31L_GE3
Description
MOSFET N-CH 60V 23A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 23A (Tc) 37W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
24 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
845 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
37W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252AA
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
31mOhm @ 15A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA