SQJA20EP-T1_GE3
DigiKey Part Number
SQJA20EP-T1_GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SQJA20EP-T1_GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SQJA20EP-T1_GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQJA20EP-T1_GE3
Description
MOSFET N-CH 200V 22.5A PPAK SO-8
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 22.5A (Tc) 68W (Tc) Surface Mount PowerPAK® SO-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SQJA20EP-T1_GE3 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
27 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1300 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
68W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerPAK® SO-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
50mOhm @ 10A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA