SQM120N10-09_GE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 983
Nexperia USA Inc.
N-Channel 100 V 120A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
SQM120N10-09_GE3
DigiKey Part Number
SQM120N10-09_GE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQM120N10-09_GE3
Description
MOSFET N-CH 100V 120A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
180 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8645 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.5mOhm @ 30A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA