SQM60N20-35_GE3
DigiKey Part Number
SQM60N20-35_GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SQM60N20-35_GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SQM60N20-35_GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQM60N20-35_GE3
Description
MOSFET N-CH 200V 60A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 60A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SQM60N20-35_GE3 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
135 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5850 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
35mOhm @ 20A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA