132B20103
DigiKey Part Number
132B20103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
132B20103
Description
POT 10K OHM 2.75W WIREWOUND LIN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Wirewound 2.75W Solder Turret
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Vishay Spectrol
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Rotation
340°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Termination Style
Solder Turret
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±3%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
2.75W
Actuator Diameter
0.2497" (6.34mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 1.312" Dia (33.32mm)