199D156X96R3B1V1E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Similar
Similar
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial
199D156X96R3B1V1E3
DigiKey Part Number
199D156X96R3B1V1E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D156X96R3B1V1E3
Description
CAP TANT 15UF 10% 6.3V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
199D156X96R3B1V1E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
6.3 V