T55A107M6R3C0070
DigiKey Part Number
718-1987-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1987-1-ND - Cut Tape (CT)
718-1987-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55A107M6R3C0070
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 70mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T55A107M6R3C0070 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay Sprague
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
6.3 V