T55J475M6R3C0500
DigiKey Part Number
718-2061-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2061-1-ND - Cut Tape (CT)
718-2061-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55J475M6R3C0500
Description
CAP TANT POLY 4.7UF 6.3V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
53 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 0603 (1608 Metric) 500mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T55J475M6R3C0500 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitance
4.7 µF
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
J
Voltage - Rated
6.3 V