T55V157M6R3C0018
DigiKey Part Number
3581-T55V157M6R3C0018TR-ND - Tape & Reel (TR)
3581-T55V157M6R3C0018CT-ND - Cut Tape (CT)
3581-T55V157M6R3C0018DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55V157M6R3C0018
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 18mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T55V157M6R3C0018 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
V
Voltage - Rated
6.3 V