TR3B475K025C0700
DigiKey Part Number
718-1523-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1523-1-ND - Cut Tape (CT)
718-1523-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3B475K025C0700
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 25V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1411 (3528 Metric) 700mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TR3B475K025C0700 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.11mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
25 V