GA0603A101JXAAC31G
DigiKey Part Number
720-GA0603A101JXAAC31GTR-ND - Tape & Reel (TR)
720-GA0603A101JXAAC31GCT-ND - Cut Tape (CT)
720-GA0603A101JXAAC31GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GA0603A101JXAAC31G
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GA0603A101JXAAC31G Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.038" (0.97mm)