VJ2220A102KXUSTX1
DigiKey Part Number
720-1589-2-ND - Tape & Reel (TR)
720-1589-1-ND - Cut Tape (CT)
720-1589-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ2220A102KXUSTX1
Description
CAP CER 1000PF 250V C0G/NP0 2220
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VJ2220A102KXUSTX1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.086" (2.18mm)