MCS0402UD1002BE000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay
In Stock: 41,221
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
10 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
MCS0402UD1002BE000
DigiKey Part Number
MCS0402UD1002BE000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS0402UD1002BE000
Description
RES 10K OHM 0.1% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCS0402UD1002BE000 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)