RA50R0-20-8X
DigiKey Part Number
4353-RA50R0-20-8X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RA50R0-20-8X
Description
20W (50 OHM) ALN FLANGED RESISTO
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±5% 20W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Thick Film
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Tray
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Resistance
50 Ohms
Height - Seated (Max)
0.140" (3.56mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Tab
Power (Watts)
20W